UCHWAŁA NR XLIII/460/09
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 27 sierpnia 2009 r.
w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, zm. Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337; z 2007 r. Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218; z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 223, poz. 1458; z 2009 r. Nr 52, poz. 420), art. 7 ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, Nr 180, poz. 1495; z 2006 r. Nr 144, poz. 1042; z 2008 r. Nr 223, poz. 1464; z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 79, poz. 666, Nr 92, poz. 753) oraz § 1-4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (Dz. U. z 2006 r. Nr 5, poz. 33) uchwala się, co następuje:
§ 1. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinien:
- posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
- zaświadczyć o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne;
- dysponować nieruchomością, stanowiącą bazę transportową wyposażoną w:
- miejsce do postoju i serwisowania pojazdów, zabezpieczone przed dostępem osób postronnych,
- miejsce przeznaczone do magazynowania urządzeń do zbierania odpadów komunalnych,
- miejsce do mycia ww. urządzeń, pojazdów oraz innego sprzętu technicznego, używanego do prowadzenia działalności, z zastrzeżeniem § 6;
- posiadać odpowiednie urządzenia do zbiórki odpadów komunalnych, tj. pojemniki, kontenery i worki, spełniające wymagania określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gryfino;
- posiadać urządzenia do mycia i dezynfekcji sprzętu technicznego, w tym środków transportu, urządzeń do zbiórki odpadów komunalnych, używanych do prowadzenia działalności;
- zorganizować dla swoich klientów system odbioru:
- surowców wtórnych,
- odpadów biodegradowalnych,
- odpadów niebezpiecznych,
- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- odpadów wielkogabarytowych,
- odpadów resztowych;
- przekazywać za pokwitowaniem wszystkie odebrane od właścicieli nieruchomości odpady komunalne (karta przekazania odpadów);
- 8) posiadać technicznie sprawny przynajmniej jeden pojazd specjalistyczny do załadunku, transportu i wyładunku odpadów komunalnych:
- o konstrukcji uniemożliwiającej zanieczyszczenie środowiska, rozprzestrzenianie nieprzyjemnych zapachów oraz o odpowiednim standardzie bezpieczeństwa dla osób zatrudnionych przy świadczeniu usług,
- zarejestrowany i dopuszczony do ruchu oraz posiadający aktualny przegląd techniczny,
- oznakowany w sposób umożliwiający określenie podmiotu świadczącego usługi,
- zabezpieczony przed dostępem osób postronnych;
- posiadać aktualne dokumenty:
- zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów komunalnych, wydane przez właściwego starostę,
- umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
- prowadzić we własnym systemie komputerowym ewidencję w zakresie świadczonych usług;
- udokumentować możliwości realizacji obowiązku ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji, kierowanych na składowiska odpadów.
§ 2. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinien:
- posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
- zaświadczyć o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne;
- dysponować nieruchomością, stanowiącą bazę transportową wyposażoną w:
- miejsce do postoju i serwisowania pojazdów, zabezpieczone przed dostępem osób postronnych,
- miejsce do mycia pojazdów oraz innego sprzętu technicznego, używanego do prowadzenia działalności, z zastrzeżeniem § 6;
- posiadać urządzenia do mycia i dezynfekcji środków transportu;
- posiadać technicznie sprawny przynajmniej jeden pojazd asenizacyjny, spełniający wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych oraz:
- zarejestrowany i dopuszczony do ruchu oraz posiadający aktualny przegląd techniczny,
- oznakowany w sposób umożliwiający określenie podmiotu świadczącego usługi,
- o odpowiednim standardzie bezpieczeństwa dla osób zatrudnionych przy świadczeniu usługi;
- prowadzić we własnym systemie komputerowym ewidencję w zakresie świadczonych usług;
- posiadać umowę lub pisemne zapewnienie stwierdzające gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną;
- przekazywać nieczystości ciekłe od właścicieli nieruchomości za pokwitowaniem.
§ 3. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami powinien:
- posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
- dysponować nieruchomością, stanowiącą bazę transportową wyposażoną w obiekty budowlane i urządzenia do czasowego przetrzymywania zwierząt;
- dysponować pojazdem przystosowanym do przewozu zwierząt;
- posiadać odpowiedni sprzęt do wyłapywania i obezwładniania zwierząt, nie stwarzający zagrożenia dla ich zdrowia i życia oraz nie powodujący u nich cierpienia; klatki do przewozu zwierząt powinny być dostatecznie duże, aby zwierzęta mogły przyjąć swobodną pozycję;
- zapewnić bezpieczeństwo osób wyłapujących zwierzęta.
§ 4. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt powinien:
- posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
- dysponować nieruchomością wyposażoną w obiekty budowlane i urządzenia techniczne do prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, spełniające wymagania budowlane, sanitarne, weterynaryjne oraz ochrony środowiska;
- posiadać pojazd przystosowany do przewozu zwierząt, nie powodujący u nich urazów;
- posiadać aktualną umowę lub pisemne zapewnienie odbioru zwłok zwierzęcych przez podmiot prowadzący usługi w zakresie grzebowiska lub spalarni zwłok zwierzęcych lub ich części.
§ 5. W przypadku zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości odpady komunalne winny być przekazywane do miejsc odzysku i unieszkodliwiania wskazanych w Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego Regionu Południowo – Zachodniego.
§ 6. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia na terenie bazy transportowej mycia, dezynfekcji, serwisowania pojazdów oraz odbioru od właścicieli nieruchomości odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania umowy z podmiotem świadczącym usługi w powyższym zakresie.
§ 7. Pracownicy obsługujący sprzęt specjalistyczny powinni zostać przeszkoleni w jego obsłudze oraz przejść szkolenie z zakresu BHP i przepisów przeciwpożarowych.
§ 8. Przez dysponowanie nieruchomością, o której mowa w § 1 pkt 3, § 2 pkt 3, § 3 pkt 2, § 4 pkt 2 należy rozumieć wykazanie tytułu prawnego do nieruchomości, przez okazanie stosownego dokumentu bądź umowy.
§ 9. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwoleń określonych w § 1 oraz w § 2, powinien umożliwić organowi wydającemu zezwolenie lub wskazanym i uprawnionym przez ten organ przedstawicielom, przeprowadzenia kontroli posiadanych środków technicznych niezbędnych do wykonywania zezwolenia.
§ 10. Traci moc Zarządzenie Nr 0151-127/06 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 29 września 2006 r. w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Gryfino.
§ 11. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.
§12.Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Woj. Zachodniopomorskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
WICEPRZEWODNICZĄCY RADY
Janusz Skrzypiński
Uzasadnienie
Niniejsza Uchwała określa wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt. W związku z wprowadzoną ustawą z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz. U. z 2009 r. Nr 92, poz. 753) w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) w art. 7 ust. 3 i 3 a określono, iż to:
„3.Rada gminy określi, w drodze uchwały, wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
3a.Rada gminy określi, w drodze uchwały, wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uwzględniając:
- opis wyposażenia technicznego niezbędnego do realizacji zadań;
- w przypadku zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości - również wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami miejsca odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych, do których odpady mają być przekazywane”.
Wobec powyższego sporządzono projekt Uchwały, który przedłożono Radzie.
Sporządziła:
Janina Major