UCHWAŁA NR XLIX/407/14
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 8 sierpnia 2014 r.
w sprawie ustalenia zasad tworzenia harmonogramu budowy i remontów dróg na terenie Gminy Gryfino
Na podstawie art. 7 ust.1 pkt.2 w zw. z art. 18 ust 2 pkt.2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645, poz.1318, z 2014 r., poz. 379) Rada Miejska w Gryfinie, uchwala co następuje:
§ 1. Rada Miejska w Gryfinie przy udziale Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino - będzie od roku 2015 - dążyła do ustanowienia, funduszu drogowego w wysokości co najmniej 4% wydatków budżetowych.
§ 2. Rada Miejska w Gryfinie wyznacza burmistrzowi następujące kierunki działania:
Przy tworzeniu harmonogramu remontów i budowy dróg w gminie Gryfino należy uwzględnić minimum następujące parametry:
-
liczbę osób zamieszkałych przy danym odcinku drogi przeznaczonym do remontu lub budowy,
-
liczbę wydanych pozwoleń na użytkowanie budynków,
-
liczbę miejsc pracy w przedsiębiorstwach funkcjonujących przy danym odcinku drogi
-
stan techniczny odcinka drogi, szacowany koszt remontu / budowy
-
dotychczasowy czas oczekiwania na budowę / remont
-
znaczenie danego odcinka w układzie transportowym gminy i szerszym, w tym podział na odcinki dojazdowe, lokalne i tranzytowe
-
możliwości i szanse na otrzymanie dofinansowania zewnętrznego na realizację budowy i remontu dróg
-
możliwość współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego lub właścicielami dróg
-
współfinansowanie budowy i remontu danego odcinka drogi przez mieszkańców i osoby prawne
-
propozycję podziału środków finansowych funduszu drogowego na miasto i tereny wiejskie.
§ 3. Rada Miejska w Gryfinie rekomenduje burmistrzowi powołanie Zespołu składającego się z przedstawicieli wszystkich Klubów Radnych oraz przedstawicieli zarządców lub właścicieli dróg na terenie Gminy Gryfino, którego zadaniem będzie współuczestnictwo przy tworzeniu pierwszego harmonogramu stworzonego w oparciu o wyznaczone burmistrzowi kierunki działania, o których mowa w § 2.
§ 4. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
PRZEWODNICZĄCY RADY
Mieczysław Sawaryn
Uzasadnienie
W Gminie Gryfino w ostatnich latach nastąpił spadek wydatków na drogi lokalne i dojazdowe. W latach 2013 i 2014 na cele remontów i budowy dróg wydawano milion złotych, co stanowi zaledwie około jeden procent corocznych wydatków.
Wprowadziło to spore niedogodności, zwłaszcza na terenach z rozwijającą się funkcją mieszkaniową i usługową. W połączeniu z odcinkami ulic, które od lat, pomimo zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb nie są modernizowane, stawia to przed organami uchwałodawczymi i wykonawczymi gminy obecnej i kolejnych kadencji - olbrzymie wyzwanie. Biorąc pod uwagę wysokie zadłużenie Gminy Gryfino i konieczność regulowania co roku wysokich kwot rat kapitałowych oraz odsetek – efektywne i oszczędne wydatkowanie publicznych pieniędzy na zadania drogowe – staje się niezbędne.
Konsekwentne, rokroczne przeznaczanie środków budżetowych na tzw. fundusz drogowy, czyli ustalone wysokości wydatków na ten cel, sprawi iż wieloletnie zaniedbania mogą być systematycznie zmniejszane. Stałe planowanie, przeznaczanie i wydatkowanie środków publicznych według wypracowanego harmonogramu - spowoduje, że sieć dróg gminnych może być systematycznie modernizowana, aby przez lata służyć należycie mieszkańcom.
Koniecznym jest powołanie zespołu roboczego, który opracuje zasady tworzenia harmonogramu. Doświadczenia radnych sprawujących mandat w kadencji 2010-2014 i wcześniej, powinny być przekazane radnym kolejnych kadencji, tak aby nie powtórzono błędów i zaniedbań.
Uszeregowanie zadań w harmonogramie będzie korzystne dla mieszkańców, którzy otrzymają czytelną informację dotyczącą jednego z priorytetowych elementów komfortu ich życia. Każdy mieszkaniec będzie miał świadomość tego, że budowa lub remont jego ulicy nie zależy od przypadkowych decyzji, ale jest wynikiem realizacji określonego planu. Jest to ważne zarówno dla osób, które aktualnie zmagają się z trudnościami korzystania z dróg publicznych, których parametry nie spełniają podstawowych wymogów, jak i tych osób fizycznych i prawnych, które poszukują nieruchomości, na których można zlokalizować dom lub przedsiębiorstwo.