UCHWAŁA NR XIV/111/15
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 29 października 2015 r.
w sprawie przygotowania przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino projektu uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015r. poz. 1515) oraz art. 37b ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015r. poz. 199, 443, 774, 1265, 1434), uchwala się co następuje:
§ 1. Zobowiązuje się Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino do przygotowania, w trybie określonym w art. 37b ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, projektu uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino .
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
PRZEWODNICZĄCA RADY
Elżbieta Kasprzyk
UZASADNIENIE
Dnia 11 września 2015r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2015r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz. U. z 2015r., poz. 774). Ustawa ta przyznała gminom nowe kompetencje do ustalania, w formie samodzielnego aktu prawa miejscowego, zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Wprowadziła również nowe metody egzekucji przepisów prawa miejscowego w sprawie nielegalnego umieszczania w przestrzeni publicznej ww. elementów. Regulacje te mają na celu przeciwdziałanie lokalizowaniu w przestrzeni publicznej obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych w sposób przypadkowy, dowolny i negatywnie wpływający na estetykę tych przestrzeni.
Podjęcie uchwały regulującej wyżej wspomniane kwestie zostało przez prawodawcę objęte sformalizowaną procedurą częściowo przypominającą procedurę uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z dodanym art. 37b ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym należy w pierwszej kolejności podjąć uchwałę w sprawie przygotowania przez Burmistrza projektu uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Następnie Burmistrz będzie musiał podać do publicznej wiadomości informację o przygotowaniu projektu uchwały, zasięgnąć opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska, właściwego organu Państwowej Straży Pożarnej oraz marszałka województwa, uzgodnić projekt z wojewódzkim konserwatorem zabytków w zakresie kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu. Ponadto projekt uchwały podlega wyłożeniu do publicznego wglądu, podczas którego Burmistrz będzie zbierał do niego uwagi.
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu wprowadziła także możliwość pobierania nowej opłaty reklamowej, jeżeli na nieruchomościach albo obiektach budowlanych znajdują się tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe, niezależnie od tego, czy na tablicy reklamowej lub urządzeniu reklamowym eksponowana jest reklama. Może być ona pobierana tylko wówczas, gdy rada gminy ją ustanowi i tylko na obszarach, dla których uchwalono uprzednio zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń.
Mając powyższe na uwadze podjęcie niniejszej uchwały należy uznać za zasadne.
Sporządziła:
Joanna Ekiert