UCHWAŁA Nr IV/49/07 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 22 lutego 2007r.
w sprawie przyjęcia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Gryfino w 2007 roku.
Na podstawie art. 30 ust. 6, 6a i 6b, art. 54 ust. 7 w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; Nr 170, poz. 1218; Nr 220, poz. 1600) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220; Nr 62, poz. 558; Nr 113, poz. 984; Nr 153, poz. 1271; Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717; Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 116, poz. 1203; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441; z 2006 r. Nr 17, poz.128) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181; z 2006 r. Nr 43, poz. 293) uchwala się, co następuje:
ROZDZIAŁ 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1. Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa o:
- szkole - rozumie się przez to przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjum i placówki oświatowo-wychowawcze;
- dyrektorze szkoły - rozumie się przez to dyrektora przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum i placówki oświatowo-wychowawczej;
- nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjum i placówkach oświatowo-wychowawczych;
- uczniach - rozumie się przez to także wychowanków;
- Karcie Nauczyciela - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; Nr 170, poz. 1218; Nr 220, poz. 1600);
- rozporządzeniu - rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181; z 2006 r. Nr 43, poz. 293);
- klasie – rozumie się przez to oddział przedszkolny lub szkolny.
§ 2.
- Niniejszy Regulamin określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego:
- wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania:
- dodatku za wysługę lat,
- dodatku motywacyjnego,
- dodatku funkcyjnego,
- dodatku za warunki pracy;
- szczegółowe zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
- kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli oraz sposób podziału środków na nagrody pomiędzy organem prowadzącym szkołę a dyrektorami szkół;
- wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania;
- wysokość i warunki wypłacania innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
- Wysokość, kryteria przyznawania i wypłacania pozostałych składników wynagrodzenia nauczycieli, w tym dodatkowych wynagrodzeń rocznych, nagród jubileuszowych, zasiłków na zagospodarowanie, dodatków wiejskich, odpraw z tytułu rozwiązania stosunku pracy lub z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę - określa Karta Nauczyciela oraz odrębne przepisy.
§ 3.
- Do obliczenia średnich wynagrodzeń nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, przyjmuje się osoby zatrudnione na co najmniej 1/2 etatu.
- Liczba osób przyjęta do obliczeń jest sumą liczby osób zatrudnionych na pełny etat połowy liczby osób zatrudnionych na połowę etatu.
- Wynagrodzenie osób niepełnozatrudnionych wylicza się według ich zaszeregowania płacowego proporcjonalnie do liczby godzin ich pracy.
§ 4.
- Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, z uwzględnieniem stopni awansu zawodowego oraz poziomu wykształcenia, a także tabelę zaszeregowania dla nauczycieli określa rozporządzenie.
- Terminy zmian wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela regulują odrębne przepisy.
- Zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn niż w ust. 2 następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.
ROZDZIAŁ 2 DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT
§ 5. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
§ 6.
- Zaliczenia okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat dokonuje dyrektor szkoły na podstawie oryginalnych dokumentów albo uwierzytelnionych odpisów (kopii) tych dokumentów.
- Szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat, określają odrębne przepisy.
§ 7.
- Dodatek za wysługę lat przysługuje:
- począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki do dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;
- za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.
- Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
§ 8.Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
ROZDZIAŁ 3 DODATEK MOTYWACYJNY
§ 9.
- Nauczycielom niezależnie od stopnia awansu oraz sposobu nawiązania stosunku pracy może być przyznany dodatek motywacyjny.
- Dodatek motywacyjny przysługuje nauczycielowi po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy w szkole, dla której organem prowadzącym jest Gmina Gryfino.
§ 10.
- Dodatek motywacyjny przyznawany jest nauczycielom i dyrektorom szkół na czas określony, dwukrotnie w ciągu roku szkolnego, z zastrzeżeniem ust. 4 na następujące okresy:
- od 1 września do końca lutego,
- od 1 marca do 31 sierpnia.
- Miesięczna wysokość środków finansowych przeznaczonych na wypłatę dodatków motywacyjnych wynosi 5% stawek wynagrodzeń zasadniczych ogółu nauczycieli w szkole, z wyłączeniem dyrektorów szkół, dla których środki finansowe na dodatki motywacyjne wynoszą nie mniej niż 30% ich stawek wynagrodzeń zasadniczych, według stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego okres, o którym mowa w ust. 1.
- Wysokość indywidualnego dodatku jest ustalana procentowo i nie może przekraczać:
- dla nauczycieli (w tym wicedyrektorów), 20% stawki wynagrodzenia zasadniczego, wynikającego z osobistego zaszeregowania,
- dla dyrektorów, 40% stawki wynagrodzenia zasadniczego, wynikającego z osobistego zaszeregowania.
- Osobom powołanym na stanowisko dyrektora szkoły, przysługuje w ciągu pierwszych sześciu miesięcy pracy na tym stanowisku, dodatek motywacyjny w wysokości nie większej niż 20% wynagrodzenia zasadniczego.
- Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
- Dodatek motywacyjny przysługuje za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze, z wyjątkiem osób przebywających na urlopach zdrowotnych.
§ 11.
- Do szczegółowych warunków przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnych należą:
- przestrzeganie dyscypliny pracy;
- systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków;
- rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych, powierzonych obowiązków;
- prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej;
- wzbogacanie własnego warsztatu pracy;
- aktywny udział w realizowaniu zadań statutowych szkoły;
- wprowadzanie innowacji pedagogicznych, skutkujących dobrymi efektami w procesie kształcenia i wychowania;
- dokładne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki;
- uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych, potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji albo sukcesami w konkursach, olimpiadach itp.;
- umiejętna współpraca z rodzicami oraz z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz dzieci.
- Do dodatkowych warunków przyznawania dodatków motywacyjnych dyrektorom szkół należą:
- racjonalne gospodarowanie środkami określonymi w planie finansowym szkoły oraz pozyskiwanie środków pozabudżetowych, również z funduszy pomocowych;
- systematyczne analizowanie i wprowadzanie zmian wynikających z nowelizacji prawa oświatowego;
- właściwa współpraca z organem prowadzącym szkołę oraz z organem sprawującym nadzór pedagogiczny i związkami zawodowymi działającymi w szkole;
- prowadzenie racjonalnej polityki kadrowej, w tym:
- organizowanie wewnątrzszkolnego doskonalenia,
- dbałość o rozwój zawodowy pracowników,
- pozyskiwanie wysoko wyspecjalizowanej kadry pedagogicznej i zatrudnienie jej zgodnie z kwalifikacjami,
- trafne przydzielanie zadań dodatkowych,
- kształtowanie właściwych stosunków międzyludzkich;
- właściwe kierowanie działalnością dydaktyczną, wychowawcza i opiekuńczą, w tym:
- efektywna praca dydaktyczno-wychowawcza szkoły z uwzględnieniem jej specyfiki,
- efektywna współpraca z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim,
- realizacja programów profilaktycznych;
- właściwe sprawowanie nadzoru pedagogicznego, w tym:
- prowadzenie podstawowej dokumentacji pedagogicznej,
- właściwe dobieranie tematyki przy planowaniu problematyki hospitacyjnej,
- doskonalenie sposobu nadzoru pedagogicznego,
- organizowanie diagnozy wewnętrznej do analizy i doskonalenia pracy szkoły,
- wykorzystanie diagnozy zewnętrznej do doskonalenia pracy szkoły;
- stwarzanie warunków do rozwoju samorządności i zainteresowań uczniów oraz efektywnej pracy pozalekcyjnej w sferze edukacji kulturalnej, informatycznej, sportowo-turystycznej, ekologicznej, ochrony zdrowia itp.;
- należyte utrzymanie stanu technicznego oraz rozwój bazy szkolnej.
§ 12.
- Dodatek motywacyjny przyznaje nauczycielom dyrektor szkoły w wysokości określonej w § 10 ust. 3 lit. a, z uwzględnieniem ust. 2.
- Dodatek motywacyjny przyznaje dyrektorom szkół Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino w wysokości określonej w § 10 ust. 3 lit. b i ust. 4, z uwzględnieniem ust. 2.
- Dodatki motywacyjne przyznawane są nauczycielom po zaopiniowaniu przez zakładowe organizacje związkowe.
- Propozycja wysokości dodatku motywacyjnego dla dyrektorów szkół wraz z uzasadnieniem przekazywana jest w formie pisemnej związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli, które w ciągu 7 dni mogą przedstawić swoje opinie.
ROZDZIAŁ 4 DODATEK FUNKCYJNY
§ 13.Dodatki funkcyjne w wysokości określonej w § 15 przysługują nauczycielom, o których mowa w § 5 rozporządzenia.
§ 14.
- Wysokość dodatku funkcyjnego uzależniona jest od wielkości szkoły, jej warunków organizacyjnych, wyników pracy szkoły oraz oceny sprawowania funkcji opiekuna stażu i powierzonego wychowawstwa klasy.
- Dodatek funkcyjny dyrektorom szkół przyznaje Burmistrz Miasta i Gminy w granicach stawek określonych w § 15.
- Nauczycielom, którym powierzono inne funkcje kierownicze, a także tym, którzy sprawują funkcję wychowawcy klasy lub oddziału przedszkolnego oraz funkcję opiekuna stażu - dodatek funkcyjny przyznaje dyrektor szkoły w granicach stawek określonych w § 15 oraz w ramach przyznanego na dany rok budżetu.
§ 15. Tabela dodatków funkcyjnych:
Lp. |
Stanowisko |
% stawki wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania lub stawka w złotych na 1 etat |
1. |
Dyrektor przedszkola |
15 - 50% |
2. |
Wicedyrektor przedszkola |
10 - 30% |
3. |
Dyrektor szkoły każdego typu |
15 - 50% |
4. |
Wicedyrektor szkoły każdego typu |
10 - 30% |
5. |
Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego |
10 - 50% |
6. |
Wicedyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego |
10 - 30% |
7. |
Wychowawca klasy |
80 zł |
8. |
Opiekun stażu nauczyciela |
60 zł |
9. |
Doradca metodyczny |
70 zł |
§ 16.
- Nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek funkcyjny. W razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych przysługuje dodatek najwyższy. Zasada powyższa nie dotyczy dodatków z tytułu sprawowania funkcji opiekuna stażu oraz powierzenia wychowawstwa klasy lub oddziału przedszkolnego.
- Prawo do dodatku funkcyjnego przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego lub sprawowania funkcji, o których mowa w § 13, a jeżeli powierzenie stanowiska lub funkcji nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
- Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze lub sprawowanie funkcji na czas określony, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem tego okresu, a w razie wcześniejszego odwołania - z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, a jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
- Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także w okresie urlopu dla poratowania zdrowia oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia z innych powodów obowiązków, do których jest przypisany ten dodatek, a jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
- Dodatek funkcyjny w stawce ustalonej dla dyrektora szkoły, przysługuje wicedyrektorowi szkoły od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po 2 miesiącach pełnienia zastępstwa za nieobecnego dyrektora.
- Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.
ROZDZIAŁ 5 DODATEK ZA WARUNKI PRACY
§ 17.
- Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje dodatek za warunki pracy.
- Nauczycielom pracującym w trudnych warunkach, określonych w § 8 rozporządzenia, przysługuje dodatek za warunki pracy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z osobistego zaszeregowania, w szczególności za prowadzenie zajęć:
- rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim;
- indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego.
- Nauczycielom pracującym w uciążliwych warunkach, określonych w § 9 rozporządzenia, przysługuje dodatek za warunki pracy w wysokości 10% stawki godzinowej wynikającej z osobistego zaszeregowania.
- Dodatek za warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
- Dodatek za warunki pracy wypłacany jest w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w trudnych lub uciążliwych warunkach cały obowiązujący go wymiar zajęć oraz w przypadku, gdy nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze, realizuje w tych warunkach cały obowiązujący go wymiar zajęć. Dodatek wypłaca się w odpowiedniej części, jeżeli nauczyciel realizuje w trudnych lub uciążliwych warunkach tylko część obowiązującego wymiaru zajęć albo jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć.
- W razie zbiegów tytułów do dodatków za warunki pracy, określonych w ust. 2 i ust. 3, nauczycielowi przysługuje prawo do obu dodatków.
§ 18. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.
ROZDZIAŁ 6 WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONADWYMIAROWE I GODZINY DORAŹNYCH ZASTĘPSTW
§ 19.
- Nauczycielowi realizującemu tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, o których mowa w art. 42 ust. 3 i ust. 6 Karty Nauczyciela, na zasadach określonych w art. 35 Karty Nauczyciela, przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
- Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
- Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
- Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
§ 20.
- Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkami za warunki pracy) przez miesięczną liczbę tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.
- Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w § 19 ust. 1, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
- Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni:
- w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia,
- usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- nieobecności z powodu zajęć w zakresie indywidualnego doskonalenia zawodowego,
- nieobecności dziecka nauczanego indywidualnie, gdy przebywa w sanatorium.
- Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z:
- zawieszeniem zajęć z powodu epidemii, mrozów, stanu klęski żywiołowej itp.,
- wyjazdem dzieci na wycieczki lub na imprezy itp.,
- chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, trwającą nie dłużej niż tydzień,
- rekolekcjami,
- udziałem w postępowaniu kwalifikacyjnym na stopień nauczyciela dyplomowanego,
- delegowaniem przez dyrektora szkoły do wykonywania pracy w innej formie, traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.
- Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
- Zwiększenie pensum w danym roku szkolnym, może być przyznane nauczycielowi na jego wniosek przez dyrektora szkoły, jeżeli taka możliwość wynika z zatwierdzonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino arkusza organizacyjnego szkoły.
- Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.
ROZDZIAŁ 7 NAGRODY
§ 21.
- Specjalny fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze ustala się na 2007 rok w wysokości 1,0% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z tego:
- na nagrody przyznawane przez dyrektorów szkół przeznacza się 70% funduszu,
- na nagrody przyznawane przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino przeznacza, się 30% funduszu.
- Środki na fundusz nagród zabezpiecza się w planach finansowych szkół.
- Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy. Przyznanie nauczycielowi nagrody uzależnione jest w szczególności od osiągnięć w pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły.
- Nagroda może być przyznana nauczycielowi, niezależnie od stopnia awansu zawodowego po przepracowaniu co najmniej roku w szkole, dla której organem prowadzącym jest Gmina Gryfino.
- Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, nagroda może być przyznana po przepracowaniu co najmniej roku na tym stanowisku.
- Do nagrody może być typowany nauczyciel, który osiąga wyróżniające wyniki:
- w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej, w szczególności za:
- osiąganie bardzo dobrych wyników w nauczaniu, potwierdzonych w sprawdzianach i egzaminach uczniów przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, zakwalifikowaniem uczniów do udziału w zawodach co najmniej I stopnia (rejonowych) ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, zajęciem przez uczniów I-III miejsca w konkursach, zawodach, turniejach, przeglądach i festiwalach na szczeblu co najmniej gminnym,
- podejmowanie działalności innowacyjnej w zakresie wdrażania nowatorskich metod nauczania i wychowania, opracowanie autorskich programów i publikacji,
- posiadanie udokumentowanych osiągnięć w pracy z uczniami zdolnymi lub uczniami mającymi trudności w nauce,
- osiągnięcia w pracy resocjalizacyjnej z uczniami,
- przygotowanie i wzorową realizację uroczystości szkolnych i środowiskowych;
- w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej, w szczególności za:
- zapewnienie pomocy i opieki uczniom będącym w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, pochodzącym z rodzin ubogich lub patologicznych,
- prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów patologii wśród uczniów, a w szczególności narkomanii i alkoholizmu organizowanie współpracy szkoły z jednostkami systemu ochrony zdrowia, policją, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, organizacjami i stowarzyszeniami oraz rodzicami w tym zakresie,
- organizowanie udziału rodziców w życiu szkoły i rozwijanie form współpracy pomiędzy szkołą i rodzicami;
- w zakresie realizacji innych zadań statutowych szkoły, w szczególności za:
- umiejętne dzielenie się wiedza i doświadczeniem pracy dydaktyczno-wychowawczej z innymi nauczycielami, w tym prowadzenie lekcji lub zajęć otwartych dla innych nauczycieli,
- udzielanie aktywnej pomocy w adaptacji zawodowej nauczycieli podejmujących prace w zawodzie nauczyciela,
- udział w zorganizowanych formach doskonalenia zawodowego,
- troszczenie się o mienie szkoły oraz podejmowanie działań mających na celu polepszenie bazy materialnej szkoły lub pozyskiwanie w tym celu sponsorów,
- organizowanie imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i wypoczynkowych,
- promowanie szkoły poprzez udział w pracach różnych organizacji społecznych, stowarzyszeń i instytucji oraz pozyskiwanie partnerów dla szkoły.
- Do nagrody może być typowany dyrektor szkoły, który osiąga wyróżniające wyniki w pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz pracy organizacyjnej związanej z zarządzaniem szkołą według kryteriów określonych w ust.6 oraz:
- wzorowo prowadzi szkołę,
- prawidłowo dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły,
- prawidłowo prowadzi nadzór pedagogiczny,
- prawidłowo sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,
- angażuje się w remonty i inwestycje realizowane w szkole,
- dobrze współpracuje z organem prowadzącym oraz innymi jednostkami samorządu terytorialnego, rada pedagogiczna, rada rodziców i związkami zawodowymi.
- Z wnioskiem o przyznanie nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino może wystąpić:
- dla nauczyciela:
- dyrektor szkoły,
- rada pedagogiczna,
- zakładowe organizacje związkowe zrzeszające nauczycieli;
- dla dyrektora:
- zastępca burmistrza odpowiedzialny za sprawy oświaty,
- rada pedagogiczna,
- zakładowe organizacje związkowe zrzeszające nauczycieli.
W uzasadnieniu wniosku należy podać konkretne efekty osiągane przez nominowanego do nagrody nauczyciela za okres od daty otrzymania ostatniej nagrody.
- Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino może przyznać nagrodę nauczycielom i dyrektorom z własnej inicjatywy.
- Nagrody ze środków:
- o których mowa w ust. 1 pkt 1 przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i związków zawodowych zrzeszających nauczycieli;
- o których mowa w ust. 1 pkt 2 przyznaje Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
- Wnioski o przyznanie nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino, o których mowa w ust. 8 pkt 1 oraz pkt 2 lit. b i lit. c, składane są w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie w terminie do 15 lipca każdego roku.
- Nagroda dyrektora szkoły nie może być wyższa od nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino, natomiast wartość nagrody Burmistrza nie może być wyższa od nagrody Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
- Nagrody wręczane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
- Nauczyciel, któremu została przyznana nagroda otrzymuje dokument informujący o jej przyznaniu.
ROZDZIAŁ 8 DODATEK MIESZKANIOWY
§ 22.
- Nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.
- W razie zbiegu prawa do dodatku, o którym mowa w ust. 1 z prawem do dodatku przysługującym na podstawie odrębnych przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatków mieszkaniowych, nauczycielowi spełniającemu wymagane warunki przysługują obydwa dodatki.
- Nauczycielowi i jego małżonkowi zamieszkującemu z nim stale, będącemu także nauczycielem, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w § 23 ust. 1.
- Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach przysługuje tylko jeden dodatek, wypłacany przez wskazanego przez niego pracodawcę.
- Nienależnie pobrane przez nauczyciela świadczenie podlega zwrotowi.
§ 23.
- Nauczycielowi, o którym mowa w § 22 ust. 1, przysługuje dodatek w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny, wypłacany co miesiąc w wysokości:
- 6% miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia określonego w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679, zm. Dz. U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407; z 2005 r. Nr 157, poz. 1314) dla 1 osoby;
- 8% miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia określonego w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679, zm. Dz. U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407; z 2005 r. Nr 157, poz. 1314) dla 2 osób;
- 10% miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia określonego w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679, zm. Dz. U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407; z 2005 r. Nr 157, poz. 1314) dla 3 osób;
- 12% miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia określonego w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679, zm. Dz. U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407; z 2005 r. Nr 157, poz. 1314) dla 4 i więcej osób.
- Kwoty przypadającego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę 0,49 zł pomija się, a kwotę od co najmniej 0,50 zł zaokrągla się do pełnego złotego.
§ 24.
- Do członków rodziny nauczyciela uprawnionego do dodatku zalicza się wspólnie z nim zamieszkujących:
- małżonka, który nie posiada własnego źródła dochodów lub, który jest nauczycielem;
- rodziców nauczyciela pozostających na wyłącznym utrzymaniu nauczyciela;
- pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka dzieci do ukończenia 18 roku życia lub do czasu ukończenia przez nie szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia;
- pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka niepracujące dzieci będące studentami, do czasu ukończenia studiów wyższych, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia;
- dzieci niepełnosprawne nie posiadające własnego źródła dochodów.
- O zaistniałej zmianie liczby członków rodziny, o której mowa w ust. 1, na podstawie której nauczyciel otrzymuje dodatek mieszkaniowy, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły, a dyrektor szkoły otrzymujący ten dodatek - organ prowadzący szkołę. W przypadku nie powiadomienia dyrektora szkoły lub organu prowadzącego szkołę o zmianie liczby członków rodziny, nienależnie pobrane przez nauczyciela świadczenie podlega zwrotowi.
- Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.
- Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.
§ 25.
- Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
- nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie;
- pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego;
- odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak, gdy z nauczycielem powołanym do służby zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta została zawarta;
- korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.
§ 26.
- Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela.
- Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi szkoły Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.
- Dodatek wypłaca się z dołu.
ROZDZIAŁ 9 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 27.
- Interpretacja przepisów niniejszego regulaminu należy do organu prowadzącego szkoły.
- Regulamin niniejszy został uzgodniony ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Gryfino.
- Regulamin obowiązuje do dnia 31 grudnia 2007 r. z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2007 r.
§ 28. Zmiany Regulaminu mogą być wprowadzane w trybie jego uchwalania.
§ 29. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.
§ 30. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2007 r. 30 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2007 r.
WICEPRZEWODNICZĄCY RADY
Paweł Nikitiński
UZASADNIENIE
Regulamin wynagradzania nauczycieli jest przyjmowany przez organ prowadzący rokrocznie w formie uchwały po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Zapisy tegorocznego Regulaminu uwzględniają zmiany w 2006 roku poszczególnych przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; Nr 170, poz. 1218; Nr 220, poz. 1600), precyzują niektóre uregulowania poprzedniego regulaminu wynagradzania nauczycieli oraz ustalenia przyjęte w trakcie negocjacji z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Międzyzakładowej Organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania. Niniejszy Regulamin został uzgodniony z przedstawicielami organizacji związkowych w dniu 21 lutego 2007 r. Zasadnicze zmiany w stosunku do poprzedniego regulaminu wynagradzania, to:
- jeden dodatek dla wychowawcy klasy w wysokości 80 zł zamiast dwóch dodatków - osobno dla wychowawcy klasy (70 zł) i osobno dla wychowawcy oddziału przedszkolnego (70 zł),
- jeden dodatek dla opiekuna stażu nauczyciela w wysokości 60 zł zamiast dwóch dodatków – osobno dla opiekuna stażu nauczyciela stażysty (50 zł) i osobno dla opiekuna stażu nauczyciela kontraktowego (30 zł),
- jeden dodatek dla nauczycieli pracujących w uciążliwych warunkach w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego zamiast dwóch dodatków po 5% i po 10 %,
- szczegółowe kryteria przyznawania nagrody ze specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli, uwzględniające osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły.
Uzgodnione z przedstawicielami organizacji związkowych zwiększenia stawek poszczególnych dodatków spowodują w 2007 r. zwiększenie wydatków na wynagrodzenia osobowe oraz pochodne od wynagrodzeń ogółem na kwotę w wysokości 41.000 zł. Planowana obecnie przez Ministra Edukacji Narodowej waloryzacja wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 5% nie daje możliwości dodatkowego zwiększenia stawek poszczególnych dodatków w ramach budżetu ustalonego na 2007 rok.
Sporządziła: Swietłana Sochaj |