Sesja nr XXVIII

UCHWAŁA NR XXVIII/276/08 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 24 lipca 2008 r. w sprawie zaopiniowania wniosku o zezwolenie na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt.

UCHWAŁA NR XXVIII/276/08
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 24 lipca 2008 r.


w sprawie zaopiniowania wniosku o zezwolenie na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt

Na podstawie art. 75 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92 poz. 880; z 2005 r. Nr 113, poz. 954, Nr 130, poz. 1087; z 2007 r. Nr 75, poz. 493, Nr 176, poz. 1238, Nr 181, poz. 1286) uchwala się, co następuje:

§ 1. Opiniuje się pozytywnie wniosek Państwa Cecylii, Marka i Huberta Woś o wydanie zezwolenia na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt na działce nr 218/1 w obrębie 5 m. Gryfino.

§ 2. Uchwała ma charakter opiniujący i nie zwalnia wnioskodawcy od uzyskania wszelkich wymaganych prawem zgód oraz pozwoleń na realizację przedmiotowego zamierzenia.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

PRZEWODNICZĄCY RADY

Mieczysław Sawaryn

 

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2008 r. Zespół Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry złożył do Przewodniczącego Rady Miejskiej na wniosek Państwa Cecylii, Marka i Huberta Woś prośbę o zaopiniowanie zamierzenia utworzenia i prowadzenia ośrodka rehabilitacji zwierząt.
Zgodnie z art. 75 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 ze zm.) wydanie zezwolenia na prowadzenie tego rodzaju ośrodka wymaga opinii właściwej miejscowo rady gminy.
W dniu 7 lipca 2008 r. Przewodniczący Rady wystąpił do Burmistrza Miasta i Gminy o zajęcie stanowiska odnośnie utworzenia i prowadzenia ośrodka rehabilitacji zwierząt w kontekście obowiązujących w gminie dokumentów.
W świetle przedstawionych informacji uznać należy, że powstanie tego typu placówki jest bardzo zasadne z uwagi na to, że na terenie gminy Gryfino brak jest jednostki zajmującej się udzielaniem fachowej opieki lekarskiej i pomocy zwierzętom chorym, osłabionym czy osieroconym, dla których stworzy się szanse powrotu do ich naturalnego środowiska. Ponadto gmina ponosić będzie mniejsze koszty odławiania i dostarczania zwierząt do ośrodka, ponieważ w obecnym czasie zwierzęta przewożone są do podobnego typu obiektu w Szczecinie.
Zgodnie ze „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Gryfino” uchwalonym Uchwałą Nr XXI/183/08 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 29 lutego 2008r. przedmiotowa działka położona jest w strefie oznaczonej symbolem 3 MU, posiadającym następujące ustalenia:
3MU (Gryfino) - strefa rozwoju zabudowy mieszkaniowej z towarzyszeniem usług. Obejmuje tereny w południowo - zachodniej części obszaru miasta. Znaczna część wydzielonych terenów znajduje się w obszarze zagrożenia powodzią. W obszarze strefy ustala się:

  1. w zakresie przeznaczenia terenu:
    1. utrzymanie funkcji terenów: zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, wielorodzinnej, usługowej, techniczno - produkcyjnej, baz i składów, komunikacji samochodowej i jej obsługi, komunikacji kolejowej, przystani rzecznej,
    2. rozwój terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z towarzyszeniem usług, usług w otoczeniu Centrum Wodnego „Laguna”,
  2. w zakresie kształtowania zabudowy:
    1. dostosowanie istniejącej zabudowy do obowiązujących wymogów techniczno-budowlanych,
    2. ochronę obiektów wpisanych do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zgodnie z Tabela 5 rozdziału „Uwarunkowania ochrony środowiska kulturowego”,
    3. ochronę obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków, zgodnie z Tabela 6 rozdziału „Uwarunkowania ochrony środowiska kulturowego”,
    4. wykorzystanie istniejących elementów sieci uzbrojenia technicznego, ich modernizację i rozbudowę,
    5. ograniczenie wysokości nowej zabudowy do trzech kondygnacji nadziemnych.

W opisanej strefie dla działki nr 218/1 przewidziana została funkcja zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (symbol „MN”).
Na obszarach pozbawionych planu miejscowego przeprowadzenie planowanej inwestycji wiąże się z koniecznością ubiegania się o decyzję o warunkach zabudowy. Wydanie decyzji musi być poprzedzone sporządzeniem analizy stanu faktycznego i prawnego, tj. warunków, o których mowa w art. 53 ust. 3 i w art. 61 ust. 1-5 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późniejszymi zmianami) oraz funkcji, cech zabudowy i cech zagospodarowania terenu w zakresie wymagań, o których mowa w art. 54 cytowanej ustawy. Bez opracowania analizy nie można określić, czy zamierzenie będzie możliwe do realizacji.

Sporządził:
Janina Major
Krzysztof Czosnowski