Sesja nr XLV

UCHWAŁA NR XLV/494/09 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 12 listopada 2009 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Gryfino

UCHWAŁA NR  XLV/494/09
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 12 listopada 2009 r.


w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Gryfino

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 19 i art. 18 ust. 2, pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.  o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203; z 2005 r.  Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337; z 2007 r. Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218; z 2008 r. Nr 180, poz. 1111,  Nr 223, poz. 1458; z 2009 r. Nr 52, poz. 420) oraz art. 17 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia  12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362) uchwala się co następuje: 

§ 1. Przyjmuje się Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Gryfino na lata 2009-2020, która stanowi  Załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

PRZEWODNICZĄCY RADY

Mieczysław Sawaryn

 

UZASADNIENIE

Niniejszy projekt uchwały, którego celem jest przyjęcie do realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych jest wypełnieniem zapisów ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku. Ustawa ta stanowi w art. 17 ust. 1, iż do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy „opracowanie i realizacja gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka”. Ta sama ustawa w art. 110 ust. 4 wskazuje, że realizację tejże strategii koordynuje ośrodek pomocy społecznej.
Poprzednia Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych uchwalona została przez Radę Miejską w Gryfinie 2004 roku. Była ta strategia krótkoterminowa, zakładająca planowane do osiągnięcia wymierne efekty i w znacznym stopniu została zrealizowana. Aktualnie przedstawiana Radzie Miejskiej propozycja zakłada dłuższą perspektywę jej realizacji. Cezurą czasową jest tu rok 2020. Założenie, że dążymy jako Gmina do osiągnięcia zamierzonych w Strategii celów przez ponad dekadę, spowoduje, iż np. zmiany prawne lub zmiany wynikające z priorytetów poszczególnych kadencji struktur samorządowych staną się, poprzez bieżącą weryfikację i aktualizację Strategii, czynnikiem pozytywnie oddziałującym na jej końcowy efekt. Nie zmienią natomiast diametralnie zasadniczych celów. W ramach prac nad Strategią dwukrotnie odbyły się konsultacje społeczne, które stały się podstawą do przeprowadzenia analizy strategicznej przy wykorzystaniu metody SWOT/TOWS. W toku dalszych prac określono misję, wskazano cele strategiczne  i operacyjne, a także otwartą listę projektów i programów realizacyjnych strategii. Zgodnie z zasadami tworzenia dokumentów strategicznych przyjęto, że zostaną one ułożone hierarchicznie: najpierw cele strategiczne (docelowe osiągnięcia strategii), następnie cele operacyjne (mierzalne i skonkretyzowane kierunki) i ostatecznie projekty i programy realizacyjne.
Wyszczególnione zostały 3 główne cele strategiczne:

  1. Integracja społeczna osób i środowisk oraz powszechny dostęp do uczestnictwa  w życiu społecznym i zawodowym
  2. Lokalna aktywność społeczna i obywatelska
  3. Sprawna i efektywna infrastruktura społeczna

W ramach każdego celu strategicznego określone zostały cele operacyjne podzielone na cztery obszary priorytetowe:
- Obszarze A: Integracja środowiskowa osób niepełnosprawnych i ich rodzin,
- Obszarze B: Profilaktyka Zdrowotna,
- Obszarze C: Przeciwdziałanie uzależnieniom,
- Obszarze D: Pomoc społeczna i polityka prorodzinna.
Podział na obszary priorytetowe stanowi także o pewnej ciągłości polityki społecznej  w Gryfinie i uwzględnieniu wcześniejszych kierunków przyjętych w poprzedniej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Gryfino przyjętej w 2004 roku.
Przedstawiona Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych wpisuje się w podobne strategie na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, a także w gminną strategię rozwoju oraz programy wieloletnie, takie jak np. Program Operacyjny Kapitał Ludzki czy też Narodowy Program Zdrowia. W działania związane z realizacją Strategii wpisane są też takie zagadnienie jak aktualizacja i monitorowanie. W ramach realizacji Strategii postuluje się także powołanie rady społecznej złożonej z przedstawicieli organizacji i instytucji zajmujących się polityką społeczną w ww. czterech obszarach problemowych. Doświadczenia z pracy dwóch już istniejących zespołów branżowych, tj. Gryfińskiej Rady Sportu  i Gryfińskiej Rady Kultury, wskazują iż czynnik społeczny jest dla samorządu dużym wsparciem w realizacji konkretnych zadań. Powołanie rady społecznej wspierającej realizację Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych wpisuje się także w postulaty wysuwane przez członków Rady Miejskiej.
Uchwalenie nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych zbiega się ze zmianami organizacyjnymi wewnątrz urzędu dotyczącymi realizowania spraw społecznych. Zakres ten jest jeszcze aktualnie realizowany jest przez Wydział Edukacji, Kultury, Sportu  i Turystyki. Wydział ten doprowadził także do końca kwestię opracowania nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, w której jako odpowiedzialny za jej realizację  z ramienia Urzędu Miasta i Gminy jest powołany już w połowie 2008 roku Wydział Spraw Społecznych. Głównym realizatorem Strategii będzie więc:

  • w obszarach priorytetowych dotyczących: Integracji środowiskowej osób niepełnosprawnych i ich rodzin (A) oraz Profilaktyki zdrowotnej (B) – Wydział Spraw Społecznych,
  • w obszarach priorytetowych dotyczących: Przeciwdziałania uzależnieniom (C) oraz Pomocy społecznej i polityki prorodzinnej (D) – Ośrodek Pomocy Społecznej.

Niniejsza Strategia została przygotowana w ramach umowy z podmiotem zewnętrznym. Bezpośredni, bieżący udział w pracach nad jej realizacją stanowił zespół złożony z naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, dyrektora  i wicedyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawiciela Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, naczelnika Wydziału Spraw Społecznych oraz eksperta pracującego na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy – p. Adriana Góranowskiego.
Strategia daje możliwości ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację poszczególnych programów. Porządkuje i systematyzuje działania w zakresie polityki społecznej Gminy Gryfino. Wszelkie propozycje konkretnych, wymiernych działań należy więc w przyszłości odnosić i umiejscawiać w ramach poszczególnych celów strategicznych i operacyjnych oraz obszarów priorytetowych.

Sporządził:
Piotr Romanicz