Informacje dla wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Informacje dla wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców,
którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Zmiana miejsca głosowania:
Wyborcy z niepełnosprawnościami przysługuje prawo do zmiany miejsca głosowania, jeżeli lokal obwodowej komisji wyborczej właściwej dla jego adresu zameldowania nie jest dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla stałego miejsca zamieszkania można złożyć za pośrednictwem platformy Ministra Cyfryzacji (gov.pl), osobiście w urzędzie gminy właściwej dla adresu stałego zamieszkania lub za pośrednictwem poczty do dnia 4 kwietnia 2024 r. Złożenie wniosku jest jednoznaczne z jego realizacją.

Głosowanie przy użyciu nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a:
W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.

Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym:
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach.

Bezpłatny transport do lokalu wyborczego w dniu wyborów:
Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Wyborcy niepełnosprawnemu, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun.
Zgłoszenie zamiaru skorzystania z transportu można dokonać ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Wniosek (wersja doc, wersja pdf ) można złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino lub na adres mailowy: gmina@gryfino.pl  lub telefonicznie 91 416-20-11 wew. 201, do dnia 25 marca 2024 r.

Wyborca, który zgłosi zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu wyborczego lub transportu powrotnego może wycofać swoje zgłoszenie, jednak nie później niż na 2 dni przed dniem głosowania. Wycofanie zgłoszenia powinno nastąpić w wyżej opisanej formie właściwej dla składnia zgłoszeń.

W przypadku wyborów samorządowych zgłoszenie zamiaru skorzystania z prawa do transportu dotyczy również ponownego głosowania. W przypadku, gdy zgłoszenie ma dotyczyć tylko ponownego głosowania, zamiar można zgłosić do 5 dnia przed dniem ponownego głosowania, tj. do 16 kwietnia 2024 r.

Wyborca, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu zostanie poinformowany o godzinie transportu do lokalu w dniu głosowania, najpóźniej na 3 dni przed dniem głosowania.

Pełnomocnictwo do głosowania:
Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat, mogą udzielić innej osobie pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu. Wniosek do Gminy, w której jest się ujętym w stałym obwodzie głosowania może być złożony ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można złożyć w terminie do 29 marca 2024 r. w Wydziale Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino lub na adres skrytki ePUAP: /UMIGG/skrytka lub telefonicznie 91 416-20-11 wew. 201.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa
Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa

Głosowanie korespondencyjnie:
Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat, mogą głosować korespondencyjnie.  Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do 25 marca 2024 r. Komisarzowi Wyborczemu, który ma swoją siedzibę w Szczecinie, przy ul. Matejki 6b, 71-615 Szczecin.
Wszelkie szczegółowe informacje o wyborach samorządowych dostępne są w na stronie Państwowej Komisji Wyborczej


Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych w związku z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy.